STEAM projektas „Kaip pirmokai grybus augino”

Grybai

Projekto tikslai:

1. Susipažinti su grybų (pievagrybių) augimo ir auginimo ypatumais.

2. Patyriminės veiklos metu išsiaiškinti, kaip galima užsiauginti grybus (pievagrybius) namų sąlygomis.

3. Įgyti įvairių apibendrintų žinių apie grybų naudą žmogui.

Grybų auginimo dienoraštis.

Vieną lietingą rudens dieną pirmokų mokytoja Marija su savo mokiniais nusprendė užsiauginti grybų. Visi žinome, kad grybų būna miške, bet iš kur jie ten atsiranda? Kaip jie išauga? UAB Baltic Champs Stanelių pievagrybių auginimo fabriko vadovas Lauras Vaičiulis maloniai sutiko prisidėti prie pirmokų STEAM projekto „Kaip pirmokai grybus augino“ ir padovanojo jiems 2 maišus grybienos kartu su auginimo terpe. Ir tada viskas prasidėjo…

1 diena

Auginimo terpės briketus su grybiena sustatėme į jų nuolatinę gyvenamąją vietą – iš anksto paruoštas medines dėžes. Po to briketus gausiai papurškėme vandeniu. Lieti srove negalima, reikia purkšti – drėkinimas truko ilgokai.

2 diena

Laikydamiesi instrukcijos, vėl stipriai apipurškėme substratą su grybiena: teko po litrą kiekvienai dėžei. Po to dėžes uždengėme plėvele.

3 diena

Ir vėl ant grybienos išpurškėme didelį kiekį vandens, apdengėme ją plėvele. Pastebėjome substrate kažką balta… Įdomu, kas tai galėtų būti?

4 diena

Ir vėl ant grybienos išpurškėme litrą vandens, apdengėme plėvele. Baltos spalvos matome dar daugiau… Kažkas bus…

79385632_2489497831340065_6925343475823017984_n

5 diena

Gaususis laistymas baigėsi. Baltos spalvos matyti dar daugiau negu buvo vakar. Pasirodė pūkas, baltas kaip pirmas sniegas. Darosi vis įdomiau ir labai rūpi, kas ten, žemėse, vyksta…

Grybų auginimo dienoraštis

6 diena

Laikydamiesi instrukcijos, nustojome laistyti ir nuėmėme plėvelę, kad oras laisvai judėtų.

7 ir 8 dienos

7 ir 8 grybų augimo dienos – mokiniams poilsio dienos. Labai laukiame pirmadienio.

9 diena

Štai ir atėjo pirmadienis… Nekantriai jo laukėme. Per savaitgalį substratas su grybiena labai pasikeitė: visas paviršius nubalo. Gal taip formuojasi grybai?

9 diena

10 diena

Pasidžiaugėme, kad substrato su grybiena paviršius dar labiau nubalo. Toliau laistysime saikingai (po 200 ml kasdien) ir lauksime pasirodant sniego baltumo kepurėlių.

11 diena

Valio! Pirmas grybas!

11 diena

12 diena

Ryte, atėjus į klasę, tuojau pat norėjosi pažiūrėti, kas vyksta mūsų dėžėje. Kiek buvo džiaugsmo, kai pamatėme išlindusias dviejų grybukų kepurėles. Gaila, kad dar negalime pamatuoti grybukų aukščio…

13 diena

Džiaugdamiesi sakome: grybieną jau galima vadinti grybais – pievagrybiais. Pamatavome išaugusių grybukų aukštį. Apie 1,5 cm. Gal turėsime šventėms didelių ir tvirtų grybų?

13 diena

14 ir 15 dienos

14 ir 15 grybų augimo dienos – mokiniams poilsio dienos. Laukiame pirmadienio.

16 diena

Pirmadienis. Nekantriai jo laukėme. Atėję į klasę pamatėme, kad per savaitgalį dar pridygo grybų. Valio! Pamatavome kai kurių aukštį. Didžiausi siekė apie 3,5 cm. Kilo klausimas – ką su jais darysime? Dalinsimės, parduosime, gaminsime klasėje kokį nors grybų patiekalą…

16-1 16-2 16-3

 

Pirmojo derliaus diena. Mokiniai pasvėrė išaugusius nupjautus grybukus. Jų svoris buvo apie 600 g – pakankamai, kad būtų galima pagaminti patiekalą visai šeimai. Nusprendėme pavaišinti miško žvėrelius. Taip pasveikinome juos su artėjančiomis šv. Kalėdomis.

17 diena

Pirmojo derliaus diena. Mokiniai pasvėrė išaugusius nupjautus grybukus. Jų svoris buvo apie 600 g – pakankamai, kad būtų galima pagaminti patiekalą visai šeimai. Nusprendėme pavaišinti miško žvėrelius. Taip pasveikinome juos su artėjančiomis šv. Kalėdomis.

17 diena 17 diena-1

18 diena

Grybukai neapsakomai gražūs… Jie sparčiai dauginasi ir auga: dėžės beveik prisipildė. Mėginome suskaičiuoti, kiek jų išdygo, bet sunkiai sekėsi. Rytoj dalysimės, kiekvienas mokinys parneš namo lauktuvių artėjančioms šventėms.

35 diena

Gausiu pievagrybių derliumi labai džiaugiamės. Dar smagiau, kad per atostogas tėveliai iš mūsų užaugintų grybų gamino įvairius patiekalus: užkepėlę, sriubą, picą, padažą… Vadinasi, mūsų triūsas turėjo prasmę.

35 diena

Integruota pasaulio pažinimo, matematikos ir technologijų pamoka „Kaip pirmokai picą gamino“