Lapkričio 27 d. visų penkių projekte dalyvaujančių šalių – Slovakijos, Rumunijos, Ispanijos, Turkijos, Lietuvos – atstovai susitiko nuostabioje sniegu apipiltoje Ispanijoje. Tai buvo kelionė, kurią dar ilgai prisimins dalyvavę mokytojai ir mokiniai.
Mūsų nauja draugystė prasidėjo nuo Leono miesto pažinimo. Miestas pavadintas drąsaus ir savarankiško gyvūno – liūto – vardu. Na, o pats miestas garsėja geriausiomis regione tapomis (tai užkandžiai prie gėrimų), turi daug nuostabių lankytinų vietų: bažnyčių, muziejų, parkų. Tai miestas, kurio kultūrą privalėjome pažinti.
Leono kultūra, maistas, vietovės ir žmonės
Ispanija yra šalis, kurioje žmonės mėgaujasi vienas kito draugija, mėgsta leisti laiką kavinėse ir restoranuose, kur valandų valandas kalbasi su draugais ir pažįstamais. Ispanai yra šilti, draugiški ir jautrūs žmonės. Jie visada pasiruošę ištiesti pagalbos ranką kitam.
Projekto partneriai pastebėjo, kad ne tik žmonės čia šaunūs, bet ir šalies virtuvė išskirtinė, o vietos kupinos įvairių istorijų.
Visos kelionės metu buvo galima susipažinti su itin daug vestuvinių tradicijų. Jos buvo ir panašios, ir kartu skyrėsi nuo tų, kurios įprastos mums.
Vietos, kurios atėmė žadą
Viena iš gražiausių matytų vietų – Leono katedra. Ji pilna įspūdingų vitražų bei įvairiausių relikvijų. Visa tai įsimins ilgam. Katedra atspindi gotikinį, XIII amžiaus, stilių. Jos nuostabus vidus ir žavinti išorė trumpam atėmė žadą.
Kita, šiek tiek modernesnė, vieta, perteikianti spalvingą ispanų gyvenimą, buvo MUSAC – šiuolaikinio meno muziejus Leone. Jame mokiniai ir mokytojai ne tik žavėjosi esančiomis parodomis, bet ir patys tapo menininkais – skambant muzikai piešė pastelinėmis kreidelėmis.
Ryškiausias praeities paminklas Leone yra San Marcoso vienuolynas. Tai vestuvių, laidotuvių, piligrimystės vieta. Anksčiau vienuolynas buvo ir kalėjimas, ir slėptuvė, o dabar jis – penkių žvaigždučių viešbutis. Didinga vienuolyno išorė traukia jaunavedžius gražioms fotosesijoms.
Darbas grupėse
Visi mokiniai kasdien buvo skirstomi į grupes. Jie kartu dirbdavo: dalindavosi žiniomis, idėjomis, atsiminimais apie savo šalių vestuves ir jų tradicijas. Tokio darbo uždaviniai buvo sukurti virtualius aplankus Google Classroom platformoje, parengti pristatymus, atlikti klausimynus, apklausti vietinius žmones ir parengti interviu.
Atliktas darbas
Pabuvoję Leono mieste, mes jau žinojome vietas, kurios turėjo didelės įtakos vietinių žmonių vestuvių papročiams. Be to, mes aplankėme dar vieną miestelį, esantį netoliese – Mansilla de las Mulas. Tai itin svarbi vieta keliaujantiems Santjago keliu. Šiame miestelyje mokiniai apklausė vietinius, kuriems už pasidalintą informaciją atsilygindavo projekto atributika. Interviu, žinoma, buvo susijęs su vestuvėmis ir jų tradicijomis.
Visų penkių projekte dalyvaujančių šalių mokiniai ir mokytojai atrado itin daug. Mes stebėjome gyvus vietinių šokėjų, dainininkų ir muzikantų pasirodymus, matėme tradicinius instrumentus ir tai, kaip jie naudojami, žavėjomės įvairioms šventėms skirtais drabužiais. Mus priėmė ir miesto meras, kuris sveikino atvykus į Leoną ir dalijosi savo įžvalgomis apie patį projektą.
Paskutinę vizito dieną mokiniai pristatė savaitę ruoštus darbus. Visą medžiagą, kurią sukaupė iki kelionės ir vėliau, per kelionę, mokiniai sudėjo į skaidrių demonstracijas ir pristatė projekto bendruomenei.
Tuo metu, kai mokiniai rinko informaciją savo projektiniams darbams, atvykę mokytojai diskutavo apie tolimesnę projekto eigą. Vėlesnių vizitų datos buvo keičiamos atsižvelgiant į egzaminų datas, kitus projektus, tarptautines šventes. Buvo pateiktos ir aptartos užduotys, kurias reikia atlikti norint sėkmingo WETCA projekto įgyvendinimo. Mokytojai ir projekto koordinatoriai kalbėjo apie darbus, kuriuos mokiniai paruoš iki kito vizito, ką kiekvienos mokyklos projekto darbo grupė privalo atlikti.
Visi geri dalykai turi pabaigą
Jeigu kas nors būtų paprašęs apibūdinti visą vizitą Ispanijoje keliais žodžiais, vienintelis tinkamas projekto pavadinimas būtų buvęs WETCA. Susipažinimas su kitų šalių tradicijomis, dalinimasis savosiomis buvo tie dalykai, kurių negalima pakartoti lygiai taip pat. Mes išmokome daug, keitėmės mintimis, idėjomis, dovanomis, susiradome naujų draugų, tikėdamiesi, kad jie taps didžiule mūsų gyvenimo dalimi.
Jeigu kas nors paklaustų mūsų, ar norėtume pakartoti vizitą, visų: mokytojų ir mokinių, atsakymas būtų vienodas – ŽINOMA. Kelionė, daiktų pakavimas, informacijos ruošimas, dokumentų tvarkymas ir visa kita pradingsta, kai įgyji tiek daug įvairių žinių, pamatai naujų vietų, susirandi naujų draugų, susikuri naujus prisiminimus ir atrandi ne tik kitų tautų kultūrą, bet ir savąją. Tai patirtis, kuri yra visam gyvenimui.
Na, o tiems, kurie planuoja dalyvauti kituose Erasmus+ projektuose, o gal ir šitame – nebijokite parodyti to, kas esate iš tikrųjų, ir tapkite šios nuostabios patirties dalimi. Prisijunkite prie didelės ir nuostabios Erasmus šeimos. Ši patirtis neturi baigtis, ji yra naujų kelių pradžia.